علت کار نکردن موتور یخچال

علت کار نکردن موتور یخچال

علل کار نکردن موتور یخچا‌ل چیست ؟ چرا موتور یخچال از کار افتاده است ؟ 

زمانی که متوجه کار نکردن موتور یخچا‌ل خود شدید، قبل از هر کاری باید دلیل آن را بررسی کنید تا متناسب با آن دلیل درست ترین اقدامات را انجام دهید. در ادامه دلایل کار نکردن موتور یخچا‌ل را برایتان شرح می‌دهیم که عبارت‌اند از:

۱ عدم اتصال سیم برق و دو شاخه :

ممکن است که اتصال جریان برق یخچال شما قطع شده باشد و برای همین باعث کار نکردن موتور یخچا‌ل و خاموش شدن یخچال شده باشد. در این مواقع باید دو شاخه و سیم یخچال را مورد بررسی قرار دهید و به وسیله‌ی مولتی متر یا اهم‌ متر آن را تست کنید و مطمئن شوید که مشکل از پریز برق و محافظ یخچال نیست و در صورت وجود مشکل نسبت به تعویض و تعمیر این قسمت اقدام کنید.

۲ سوختن فیوز یا برد الکترونیکی :

در برخی مواقع مشکل کار نکردن موتور یخچا‌ل به سوختگی فیوز روی برد الکترونیکی مربوط می‌شود. برای چک کردن فیوز برد الکترونیکی ابتدا مطمئن شوید که یخچال به پریز برق متصل نیست و سپس به کمک اهم متر فیوز روی برد را امتحان و تست کنید.
اگر فیوز هیچ‌گونه مشکلی نداشت و موتور یخچال نیز کار نکرد، ممکن است مشکل از برد الکترونیکی باشد، قیمت برد‌های الکترونیکی نسبتا گران می‌باشد و گاهی قابل تعمیر کردن هستند. توصیه می‌کنیم که در این مواقع حتما با یک تعمیرکار متخصص و باتجربه مشورت بگیرید و تعمیر یخچال را به او بسپارید‌.

بیشتر بخوانید : تعمیر یخچال در اصفهان  

۳ خرابی فیوز اوردلود :

در قسمت مدار کمپرسور یخچال‌ فریزرها فیوز اوردلود به عنوان محافظ استفاده می‌شود و وظیفۀ آن جریان کنترل حرارت داخل کمپرسور می‌باشد‌. اگر جریان کششی موتور و حرارت آن از کنترل خارج شود، منجر به تحریک فیوز اوردلود شده و برق ورودی کمپرسور را قطع می کند، در نتیجه موجب کار نکردن موتور یخچا‌ل می‌شود.‌
بررسی وضعیت فیوز اوردلود یک کار کاملا تخصصی می‌باشد و حتما باید توسط تعمیرکار مجرب انجام شود تا جوانب اطمینان و ایمنی به طور کامل رعایت شود.

۴ وجود مشکل در رله استارت :

رله استارت به کلید قطع و وصلی گفته می‌شود که از دو سیم پیچ، سیم پیچ استارت و سیم پیچ رانینگ تشکیل شده است که در ابتدای شروع به کار کردن موتور یخچال، دو سیم پیچ در یک‌ مدار قرار می‌گیرند و بعد از گذشت چند ثانیه کمپرسور شروع به فعالیت کرده و سیم‌پیچ استارت از مدار خارج می‌شود و سیم‌پیچ رانینگ در مدار باقی می‌ماند و به فعالیت خود ادامه می‌دهد.
اگر ضمن کار نکردن موتور یخچال صدای خفیفی از آن شنیدید حتما باید رله استارت و اوردلود را مورد بازبینی و بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که بررسی این قسمت حتما توسط شخص تکنسین وارد به کار تعمیرات یخچال باید انجام شود.

۵ خرابی ترموستات :

ترموستات در موتور یخچال وظیفۀ کنترل دما را برعهده دارد و همچنین جریان برق کمپرسور و فن یخچال را تامین می‌کند. زمانی که موتور یخچال و فن‌ آن متوقف می‌شود مشکلی برای ترموستات پیش آمده است.
برای اینکه مطمئن شوید ترموستات سالم است، آن را با یک مولتی متر امتحان کنید. لازم‌ به ذکر است که برای بررسی خرابی ترموستات حتما جریان برق یخچال را قطع کنید و ترموستات را از بدنه یخچال بیرون آورده و جداگانه مورد بازبینی و بررسی قرار دهید.
هنگامی که کنترل ترموستات را به روی دما‌های پایین‌تر تنظیم می‌کنید باید مدار سویچ بسته شود و جریان بین ترمینال‌ها برقرار شود، در غیر این صورت ترموستات خراب شده و باید تعویض شود.تعمیر ترموستات یخچال در اصفهان  در مرکز بهین سرویس تماس با شماره 09130332578 .

۶ سوختن موتور یخچال :

گاهی نیز ممکن است که موتور یخچال سوخته باشد و برای همین قادر به کار کردن نباشد. برای رفع سوختن موتور یخچال نیز می‌توانید موتور آن را تعویض کنید. اما بهتر است که حتما با شخص متخصص و تکنسینی در این زمینه مشورت کنید و بدانید که آیا تعویض موتور به صرفه تر است یا خرید مجدد یخچال‌.

با بررسی ذکر شده می‌توانید مشکل کار نکردن موتور یخچال را شناسایی کرده برای بهبود عملکرد آن درست‌‌ترین تصمیم را بگیرد‌. از آنجایی که یخچال و موتور آن پس از تعمیر نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

 

بیشتر بخوانید : تعمیر یخچال در اصفهان  

انواع خدمات و برند هایی که مشاورین تعمیرات یخچال و فریزر در اصفهان در مرکز بهین سرویس با عیب یابی یخچال و فریزر شما را  تعمیر میکنند:            

تعمیر یخچال و فریزر سامسونگ ، تعمیر یخچال و فریزر در اصفهان ، تعمیر یخچال و فریزر هیمالیا ، تعمیر یخچال و فریزر فیلور ، تعمیر یخچال و فریزر اسنوا ، تعمیر یخچال فریزر امرسان ،تعمیر یخچال و فریزر بکو ، تعمیر یخچال فریزر بدون برفک ، تعمیر یخچال فریزر بکو ، تعمیرات یخچال فریزر بوش ،  تعمیر یخچال فریزر جنرال الکتریک ، تعمیر یخچال فریزر دوو  ،تعمیر یخچال در اصفهان ، تعمیرات سامسونگ اصفهان ، تعمیرات یخچال در اصفهان ، تعمیر یخچال در محل اصفهان  ، تعمیر یخچال سامسونگ در اصفهان  ، تعمیر یخچال فریزر در اصفهان .

نظرات کاربران