بهین سرویس

بلاگـ

تعویض کمپروسور کولر گازی

تعویض کمپروسور کولر گازی

کمپرسور کولر گازی یا همان موتور کولر گازی، از اجزای کلیدی و اصلی کولر گازی به شمار می رود، به طوریکه هرگونه ایراد و نقصی در این قطعه می تواند منجر به اخلال در عملکرد کولر و حتی از کار افتادن آن شود. این در حالیست که به دلیل بسته بودن خود قطعه کمپرسور و پیچیدگی ساختاری آن، عملا امکان تعمیر کمپرسور وجود نداشته و در صورتی که به تشخیص تعمیرکار کولر گازی کاربلد معیوب بودن کمپرسور کولر ثابت شود، می بایست برای خرید و تعویض آن اقدام نمود. جهت راهنمایی هرچه بهتربا شماره 09130332578 تماس بگیرید  و اقدام به  تعمیر کولر گازی در اصفهان کنید زیرا هزینه تعویض و خرید کمپرسور نسبتا بالاست.

نکات مهم در تعویض کمپرسور کولر گازی :

برای تعویض کمپرسور اسپلیت در هر مدلی که باشد لازم است چندین نکته را در نظر داشته باشید. اول آنکه از این قطعه به صورت اورجینال استفاده کنید. استفاده از قطعه ی تقلبی کیفیت دستگاه شما را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. ضمن آنکه لازم است قبل از اینکه برای تعویض کمپرسور اسپلیت اقدام کنید لازم است از طریق تست این قطعه عیب یابی درستی را انجام دهید.

به یاد داشته باشید قبل از تست کمپرسور حتما فیوز اصلی را قطع کنید و از قطعی جریان برق مطمئن شوید. شما می توانید از طریق روش های تست سیم پیچ، تست صدا، تست کارکرد یا فشار کمپرسور قطعه ی مورد نظر را عیب یابی کنید و پس از آن نسبت به تعویض کمپرسور اسپلیت یا تعمیر آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید :  تعمیر کولر گازی در اصفهان 

مراحل تعویض کمپرسور کولر گازی:

قطع کردن برق کمپرسور:

اولین کاری که باید انجام شود این است که برق سیستم را کاملاً قطع کنید و از کار کردن با سیستمی که برق در آن جریان دارد، شدیدا خودداری کنید.

خالی کردن گاز سیستم:

لازم است تا گاز موجود در سیستم را کاملاً خالی کنید به نحوی که هیچ مقدار گازی در سیستم باقی نماند. بعد از تخلیه گاز کولر، باید لوله رفت و برگشت را باز کنید تا از عدم وجود گاز در سیستم مطمئن شوید.

چرا سیکل کولر گازی را نباید با گاز R22 شست:

به سه دلیل نباید سیکل کولر گازی را با گاز R22 شستشو دهید:

  1. این گاز برای محیط زیست مضر بوده و با این کار مقدار قابل توجهی از آن در محیط رها خواهد شد.
  2. اثر پاک کنندگی گاز R22 مانند ازت نبوده و سیستم را بطور کلی پاک نخواهد کرد.
  3. از لحاظ هزینه مقرون به صرفه نمی باشد.

بیشتر بخوانید :  تعمیر کولر گازی در اصفهان 


اگر در هنگام جوشکاری گازی در سیستم وجود داشته باشد، با باز شدن سر کمپرسور تمامی مواد ذوب شده به سمت صورت شما پرتاب خواهند شد.

آماده سازی کندانسور کولرگازی:

بسیاری از پنل های خارجی کولرهای گازی در ارتفاع نصب می شوند. به علت اینکه تعویض کمپرسور کاری ظریف و سنگین است و نیاز به دقت بالایی دارد، سعی کنید اگر کندانسور در ارتفاع نصب شده است حتماً آن را به جای مطمئن منتقل کنید تا در نهایت آرامش و امنیت به کار خود بپردازید.

باز کردن کندانسور کولرگازی:

در این مرحله لازم است تا قاب کندانسور را بازکنید. می بایست تمامی قابی که اطراف کمپرسور است را به صورت کامل باز کنید و تمامی ترمینال ها و سیم هایی را که به کمپرسور ختم می شوند و نیز سوکت کمپرسور را کاملاً باز کنید. دقت کنید که هیچگونه آسیبی حین جوشکاری به این سیم ها وارد نشود. بعد از باز کردن قاب، بوسیله حوله یا دستمال خیس تمامی عایق های اطراف کندانسور را بپوشانید.

جوشکاری و باز کردن لوله کمپرسور اسپلیت:

بعد از آماده سازی، باید بوسیله هوا گاز لوله های متصل به کمپرسور را که یکی به بالای اکومولاتور و دیگری به بالای کمپرسور متصل است، جدا کنید. دقت کنید که در هنگام جوشکاری آسیبی به لوله منتهی به کمپرسور وارد نشود. بعد از باز کردن جوش ها، صبر کنید تا لوله ها کمی خنک شوند یا بوسیله دستمال مرطوب از حرارت لوله ها بکاهید.

بیرون کشیدن کمپرسو:

پس از باز کردن جوش ها، می بایست ۳ عدد پیچی که روی پایه های کمپرسور برای محکم کردن آن بسته شده اند را باز کنید. برای باز پیچ پشت کمپرسور که جای کمتری برای کار دارد، از آچار تخت یا ترجیحاً آچار بکس استفاده کنید. حال کمپرسور را به آرامی و به نحوی که به لوله های اطراف کمپرسور صدمه وارد نشود، خارج کنید.

وقتی کمپرسور قدیمی خارج شد باید کمپرسور جدید را جایگزین کنید، ولی قبل از جایگذاری آن حتماً دقت داشته باشید که لاستیک لرزه گیر پایه ها را نصب کنید. اگر این لاستیک ها نصب نشوند، مطمئنا بعد از مدتی از کارکرد کمپرسور، علاوه بر صدای زیاد به دلیل وجود لرزش و جابجایی زیاد به لوله های اطراف نیز آسیب رسیده و تعمیرات دیگری را نیز در پی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید :  تعمیر کولر گازی در اصفهان 

تست موقتی کمپرسور:

تا اینجای کار تمامی مراحل را به درستی انجام داده اید. اما پیش از جوشکاری کمپرسور، بهتر است ابتدا سلامت آن را تست کنید. برای این کار کافیست کمپرسور را سر جای خود نصب کرده و سوکت برق را وصل کنید و کولر را روشن کنید. حال دهش و مکش کمپرسور را با دست تست نمایید. در همین حد کافیست تا از سالم بودن کمپرسور مطلع شویم. انگشت خود را در جلوی دهش/ مکش کمپرسور قرار دهید و از دهش/ مکش آن مطمئن شوید (به هیچ وجه بیش از ۳ ثانیه این کار را ادامه ندهید).

شستن سیکل کولر گازی به وسیله ازت:

در این مرحله، نوبت به شستشوی سیکل کولر گازی میرسد. لازم است تا تمامی سیکل کولر گازی، قبل از نصب کمپرسور شستشو داده شده تا از گرفتگی یا اصطلاحا کیپی سیستم اطلاع پیدا کنید. زیرا علت خرابی یا سوختن بیشتر کمپرسورها فاسد شدن روغن سیستم به دلایل مختلفی مانند: نصب نکردن تله روغن، عدم تخلیه هوا یا وکیوم نکردن و غیره می باشد که باعث کیپی در نقاط مختلف شیر برقی شده و باعث سوختن کمپرسور می شود. روغن فاسد در تمام سیکل کولر پخش می شود و گاهی به قسمت های الکترونیکی کمپرسور نیز راه می یابد و سیاه می شود که اصطلاحاً آن را لجن می خوانند.

به دو طریق می توان شستشوی سیکل کولر گازی را انجام داد: به وسیله گاز ازت و به وسیله گاز R22

  • شستن سیکل کولر گازی با ازت

این راه علمی بوده و در همه جای دنیا برای شستشوی سیکل تهویه مطبوع از آن استفاده می کنند. شستشوی سیستم با ازت که بوسیله فشار بالای ازت انجام می شود، سیستم را از هرگونه روغن فاسد خالی می نماید. این راه بهترین و کم خطرترین راه ممکن بوده و توصیه متخصصین تعمیر تو نیز همین است.

  • شستن سیکل کولر گازی با گاز R22

این روش هرچند که راه درست و اصولی نیست، اما در صورتی که مجبور به انجام آن شدید می تواند به کار بیاید. در این روش از گاز R22 به جای ازت استفاده می شود و مراحل انجام آن بسیار مشابه است.

 شستشوی سیکل کولر گازی به وسیله گاز ازت :

زمانی که کولر هنوز باز است و کمپرسور هنوز بسته نشده و جوش هم نخورده، می توانید اقدام به شستن سیستم پنل داخلی اسپلیت و لوله های کمپرسور کرده و شستشوی کندانسور و لوله های بیرونی را نیز انجام دهید. برای این کار باید یک مغزی و والو (شیر) به سر لوله رفت وصل کنید و کپسول ازت را نیز به آن متصل کنید. حال با باز کردن ازت و وارد نمودن آن با فشار به داخل سیکل، تمامی روغن موجود در پنل داخلی از لوله برگشت خارج می شود. دقت کنید که این کار را چند بار انجام داده و هر بار با کم و زیاد کردن فشار ازت شستشو را انجام دهید تا کاملاً روغن لجن شده بیرون بیاید.

بعد از شستشوی سیکل داخلی، نوبت به کندانسور میرسد که با وصل کردن گاز ازت به کندانسور می توانید مانند شستن اواپراتور عمل کنید، با این تفاوت که فشار کمتری برای شستن سیکل کندانسور لازم خواهد بود.

پس از اطمینان از تمیزی سیکل، نوبت به جوش دادن کمپرسور میرسد. با دقت لوله های آن را جوش دهید و از عدم نشتی در جوشکاری مطمئن شوید. تکرار می کنیم که حتما در جایگذاری لوله های اطراف کمپرسور دقت کنید تا هیچگونه تماسی با کمپرسور نداشته باشند، تا به دلیل لرزش زیاد کمپرسور علاوه بر ایجاد نکردن صدای زیاد از سوراخ شدن لوله ها نیز جلوگیری شود.

چنانچه احساس کردید مشکلی در کولرگازی شما به وجود آمده سریعا با مشاورین تعمیر کولر گازی در اصفهان مستقر در مرکز بهین سرویس تماس حاصل نموده و یا برای ارتباط مستقیم جهت تعمیر کمپرسور کولر گازی  با شماره 09130332578 تماس بگیرید.

انواع خدمات و برند هایی که مشاورین تعمیر کولر گازی در اصفهان در مرکز بهین سرویس با عیب یابی کولر گازی شما را تعمیر میکنند:

تعمیرات کولر گازی در اصفهان ، تعمیر کولر گازی جنرال در اصفهان ، تعمیر برد کولر گازی در اصفهان ، تعمیر کولر گازی اجنرال اصفهان ، تعمیرات کولر گازی پنجره ای در اصفهان ،

تعمیر کولر گازی ال جی اصفهان ، تعمیر کولر گازی هایسنس در اصفهان .